Haberler
Hüseyin Avni Danyal Park Kolejindeydi

Hüseyin Avni Danyal Park Kolejini ziyaret etti.

Usta Oyuncu Hüseyin Avni Danyal; Afyonkarahisar Park Sağlık Koleji’nin daveti üzerine, öğrencilerle oyunculuk ve oyunculuğun gençler üzerindeki etkisi hakkında bir söyleşiye katıldı. Konuşmasına kariyer yıllarını anlatarak başlayan Danyal: “1985 yılında okulum bittiğinde Ankara Devlet Tiyatrosu Sınavı’na girerek kazandım ve 26 yıl Devlet Tiyatroları’nda çalıştım. 42 yaşındaydım ve İstanbul beni keşfetmişti” dedi.

 

Afyonkarahisar Park Sağlık Koleji’nin daveti üzerine, Aktör Hüseyin Avni Danyal; namı diğer Kurtlar Vadisi’nin Yalçın Bulut’u, öğrencilerle bir söyleşiye katıldı. Danyal, katıldığı programda oyunculuk ve oyunculuğun gençler üzerindeki etkisinin ne olduğu hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi. Afyonkarahisar’a daha önce çok geldiğini belirten Usta Oyuncu, her gelişinde şehrin gelişme gösterdiğini belirterek, katıldığı program hakkında “Konu eğitim kurumları olduğu zaman boynumuz kıldan incedir. Eğitim kurumlarına duyarsız kalamıyorum” şeklinde konuştu.

 

“LİSE BİTENE KADAR TİYATRO HAYATIMDA YOKTU”

Konuşmasında ilk olarak kısaca hayatını ve oyunculuk kariyerine ilk giriş yaptığı yıllardan bahseden Danyal, lise dönemi bitene kadar tiyatronun hayatında olmadığını söyledi. Tiyatroyla ilk buluşmasının ilkokulda izleyici olarak gittiği bir devlet tiyatrosu olduğunu söyleyerek: “Liseden sonra katiplik yaptığım yıllarda siyasi toplantılara katılıyordum. Bu toplantılar da tiyatro salonları gibi yerlerde oluyordu. Toplantı esnasında da orada yapılan tiyatro kursları dikkatimi çekiyordu. Daha sonra oradaki kurstan arkadaşlar edindim ve onlarla beraber o kurslara katılmaya başladım. Ankara Sanat Tiyatrosu ve Halk Tiyatrosu’nda kurslara gitmeye başladım. Daha sonra bunu bir akademik kariyerle tamamlamayı düşündüm ve 1981 yılında 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü’ne girdim. O zamanlar hiçbir şey olamazsam dizi oyuncusu olurum mantığına imkan yoktu. O yüzden biz tiyatro oyuncusu olmak için bir okula girdik. 1985 yılında okulum bittiğinde Ankara Devlet Tiyatrosu Sınavı’na girerek kazandım ve 26 yıl Devlet Tiyatroları’nda çalıştım” diye konuştu.

 

“TELEVİZYONDAKİ HİKAYELERİN BİR KURMACA OLDUĞUNU UNUTMAYIN”

 

26 yıl Devlet Tiyatroları’nda çalıştıktan sonra buradan emekli olduğunu belirten Danyal: “Devlet Tiyatrosu’ndan emekli olduk çünkü artık şartlar bunu gerektiriyordu. 42 yaşındaydım ve İstanbul beni keşfetmişti. 2001 yılında İstanbul’dan bir yapımcı geldi ve bir dizi teklifinde bulundu. Ben biraz geç meşhur olmuşlardanım. Ama bugün burada varsam bunun en büyük nedeni tiyatro kökenli olmamdan kaynaklanıyor. Kariyer planlamamda hiçbir zaman televizyon yoktu. Benim asıl işim tiyatro oyunculudur. Bugün Türkiye ve benzeri ülkelerde televizyon sektörü tüketim üzerine kuruludur. Onun için de dünya literatüründe televizyon sanat olarak geçmez. Tüketim aracı dedim çünkü bizim gibi ekonomik seviyesi veya kişi başı geliri belli olan ülkelerde en ucuz ve en büyük eğlence aracıdır; fakat bunun sadece bir kutu olduğunu ve oradaki hikayelerin bir kurmaca olduğunu unutmayın” ifadelerini kullandı. Tiyatrocu Dalyan’ın konuşmasının ardından söyleşi soru-cevap şeklinde devam etti.